Composite Schedule/Results

March 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
24
at U.S.H.A. National Collegiate Championships
Final
*


vs Illinois Tech
@ Carthage
Final
L, 9-0
25
26
27
28
1
at Carthage College Final Qualifier
Final
*

at NCAA Division III Region 1 Diving Meet (Wabash)
Final
No Team Scores

vs #4 Wis.-Oshkosh
@ Saint John's
Final
L, 86-62

vs St. Scholastica
@ Adrian
Final
L, 3-0
2
at Pointer Final Qualifier (Wis.-Stevens Point)
Final
*

at NCAA Division III Region 1 Diving Meet (Wabash)
Final
No Team Scores

vs Buena Vista
@ Rosemont, Ill.
Final - 8 innings
L, 6-5

vs Buena Vista
@ Rosemont, Ill.
Final
L, 5-1

3
vs Concordia Wisconsin
@ Rosemont, Ill.
Final
W, 6-3

vs Lakeland
@ Rosemont, Ill.
Final
W, 9-7
4
5
6
7
8
9
10
vs Washington College
@ Hilton Head, S.C.
Final
L, 9-0

vs Washington College
@ Hilton Head, S.C.
Final
W, 7-2
11
vs Nazareth
@ Hilton Head, S.C.
Final
W, 9-0

vs Nazareth
@ Hilton Head, S.C.
Final
W, 9-0

vs Wheaton (Ill.)
@ Clermont, Fla.
Final
W, 11-9

vs Stockton
@ Clermont, FL
Final
L, 8-3
12
vs Wisconsin Lutheran (Exhibition)
Final
L, 0-4

vs Berry College
@ Hilton Head Island, S.C.
Final
L, 7-1

vs Berry College
@ Hilton Head Island, S.C.
Final
L, 6-1

vs Montclair St.
@ Kissimmee, Fla.
Final - 8 innings
W, 6-2

vs Amherst (Mass.)
@ Kissimmee, Fla.
Final
L, 9-3
13
at Greensboro
Final
W, 350-472

vs Fredonia
@ Clermont, Fla.
Final
W, 3-0

vs Carroll
@ Clermont, Fla.
Final
W, 1-0
14
vs Catholic
@ Hilton Head, S.C.
Final
W, 8-1

vs Georgetown (Ky.)
@ Hilton Head, S.C.
Final
L, 7-2

vs Gordon
@ Hilton Head, S.C.
Final
W, 6-3
15
vs #9 Linfield
@ Kissimmee, Fla.
Final - 6 innings
L, 8-0

vs Rowan
@ Kissimmee, Fla.
Final
L, 5-4
16
vs Geneseo
@ Clermont, Fla.
Final
L, 7-3

vs Hope
@ Clermont, Fla.
Final
W, 5-4
17
18
19
20
21
22
at Aurora
Postponed
23
at NCAA Division III Championships (Greensboro, N.C.)
Final
21st

at Prairie State
Final
L, 8-1
24
vs Augustana (IL)
Final
L, 5-4
25
26
27
28
at Ill. Wesleyan
4:00 PM

at Ill. Wesleyan
6:00 PM
29
at WashU Distance Carnival
4:15 PM

at Jim Wetherbee Memorial Invitational (Knox)
12:00 PM

vs North Central
6:00 PM
30
at Vikings Olympics (Augustana)
12:30 PM

at Jim Wetherbee Memorial Invitational (Knox)
9:00 AM

vs Cornell
10:00 AM

at Lawrence
1:00 PM

vs Knox
3:00 PM

at Lawrence
3:00 PM
31
vs Grinnell
10:00 AM

vs St. Norbert
1:00 PM

vs St. Norbert
3:00 PM
1
2
3
4
5
at IWU Invitational
12:00 PM
6
at Wheaton Invitational
11:30 AM

at IWU Invitational
9:00 AM

at Illinois Col.
9:00 AM

at Grinnell
1:00 PM

at Monmouth
3:00 PM

at Grinnell
3:00 PM